MIDA TOOTED SISALDAVAD?

TÄISTERA KAER

Täistera kaerahelbed sisaldavad hulgaliselt kiudaineid, vitamiine ja mineraale. Täisterahelvestes on ca 80% rohkem kiudaineid kui valges jahus ja selle (positiivne mõju tervisele)  tervislikud kasutegurid on tõestatud paljude uuringutega. Kaer sisaldab nii lahustuvaid kui ka lahustumatuid kiudaineid, mis tagavad süsivesikute aeglase imendumise ja veresuhkru ühtlase ja pideva tõusu. See tagab pikemaajalise täiskõhutunde

TÄISTERA ODER

Oder on teraviljadest esimene, mida kasvatama hakati. Eestlaste vana-aja kombestikus oli odral tähtis koha. Täistera odrahelbed sisaldavad animohappeid, mineraalainetest kaaliumi, kaltsiumi, fosforit ja rauda. Lisaks on need rikkad valkude poolest ja kõrge ränisisaldusega.

TÄISTERA SPELTANISU

Speltanisu peetakse maitseomadustelt paremaks kõvast nisust. Tema toiteväärtus on kuni kaks korda suurem kui teistel nisusortidel. See on tingitud valgu omadusest. Speltas on rohkelt proteiini, süsivesikuid, väärtuslikke amino- ja rasvhappeid, temas sisalduv tärklis on hea seeduvusega. Speltatoitude kiudainerohkus väldib kõhukinnisust ning aitab edukalt ohjata ka organismi kolesteroolimajandust.

KOOKOS

Kookos on väärtuslik toiduaine immuunsüsteemile, kuna sisaldab viiruste-, seente- ja mikroobidevastaseid küllastunud rasvhappeid, aidates loomulikul viisil võidelda viiruste, bakterite ja seente ülekasvu vastu. Kookos sisaldab võimsaid antioksüdante ning tema väärtust toiduainena tõstab küllastamata rasvhapete rohke sisaldus, mis parandab seedimist ja pärsib halbade bakterite paljunemist seedetraktis.

MAASIKAS

Marjade kuningaks peetud maasikas mitte ainult ei maitse hästi, vaid temas on ka rikkalikult „sisemist ilu“. Maasikas on rikkalikult tervisele kasulikke aineid – vitamiine, mineraale, kiudaineid, eeterlikke õlisid jne. Maasikas on tänu oma kõrgele raua ja C-vitamiini sisaldusele väga tõhus immuunsüsteemi tugevdaja, 250 grammi maasikaid katab päevase C-vitamiini vajaduse.

VAARIKAS

Vaarikad sisaldavad rikkalikult kaltsiumi, kaaliumi, fosforit, rauda ja teisi mineraalaineid ning A, B ja C vitamiini. Vaarikad sisaldavad vähe kaloreid, kuid neil on kõrge kiudainete sisaldus, mis soodustab seedimist. Lisaks alandavad need imemarjad ka kolesteroolitaset.

KAKAO

Kakao kasulikkusest on räägitud palju. Peamisel peetakse seda heaks magneesiumiallikaks, mis toetab südant, aitab kaasa ajutegevusele ja seedimisele, lõdvestab lihaseid, aitab tugevdada luid ja suurendab painduvust.

KANEEL

Kaneel on kogu maailmas laialdaselt juba aastatuhandeid kasutust leidnud armastatud vürts ja maitseaine. Hea maitse ei ole sugugi ainus põhjus kaneeli armastamiseks. Kaneelil on ka väga palju häid ja tervisele kasulikke omadusi. On teada, et juba ainuüksi 0,25-0,5 tl kaneeli päevas aitab hoida veresuhkrut kontrolli all. Lisaks on ta hea vahend liigse kolesterooli puhul ning kuna kaneelis on palju kiudaineid, soodustab see seedimist ja aitab ka kõrvetiste korral.

MANDLID

Mandel on looduslik valguallikas ning sisaldab rohkem kiudaineid, kaltsiumi ning E- vitamiini kui ükski teine pähkliksort. Peotäis mandleid varustab organismi üheteistkümne erineva toitainega ja katab 60 protsenti päevasest E-vitamiini vajadusest.

LINASEEMNED

Linaseemned on väga tervislikud, sisaldades palju asendamatuid oomega -3 rasvhappeid. Kuumutamata linaseemned sisaldavad A- ja E- vitamiini ning teisi bioloogiliselt aktiivseid aineid. Nad vähendavad vere kolesteroolisisaldust, parandavad veresoonte seinakahjustusi, tõstavad immuunsust ning nendes sisalduvad kiudained aitavad ka seedimist korras hoida.

SARAPUUPÄHKLID

Pähklid on kõrgelt hinnatud eelkõige suure toiteväärtuse tõttu. Lisaks sellele nad palju küllastumata rasvhappeid, mineraal- ja kiudaineid, B-grupi vitamiine ja karotiini. Sarapuupähkel on kiudaine- ja valgurikas ning sisaldab rohkelt ka E-vitamiini, mis on vajalik juustele ja nahale ning südametegevuse tugevdamiseks.

DATLID

Datlid sisaldavad kaltsiumi, kaaliumi ja rauda ning B-rühma vitamiine. Neis leidub palju lahustuvaid kiudaineid, mis on seedimisele äärmiselt olulised, aidates kaasa vee juhtimist seedetrakti. Kaaliumisisalduse tõttu aitavad datlid ravida ka ärritunud soolesündroomi ning leevendada kõhulahtisust, kuid ka kõhukinnisust. Põhimõtteliselt võib datleid liigitada seedetrakti tasakaalustajatena. Datlites leidub rikkalikult magneesiumi, mangaani ja seleeni, seetõttu on võimalik nende abil tugevdada luid ja hoida veri normis.